Offering you a complete choice of products which include natural white moonstone, ceylon gomed stone, natural lapis lazuli gemstone, natural gomati chakra stone, natural pyrite cutting stone and natural blue lolite gemstone.
₹ 10 / Carat Get Latest Price
| Material | Moonstone |
| Usage/Application | Jewelry |
| Color | White |
| Size | 11mm ( Thickness ) |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Oval |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Carat
₹ 60 / Carat Get Latest Price
| Stone Shape | Oval |
| Stone Weight | 9.25 ct |
| Stone Treatment | Unheated |
| Color | Brown |
| Stone Grade | AAA |
| Stone Cut | Cabochon |
| Size | 12mm ( Thickness ) |
| Material | Stone |
| Usage/Application | For Jewelry |
| Stone Type | Ceylon Gomed |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Carat
₹ 10 / Carat Get Latest Price
| Material | Natural |
| Shape | Oval |
| Color | Royal Blue |
| Gemstone Material | Natural |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Jewelry |
| Size | 9mm ( Thickness ) |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Carat
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Size | Medium |
| Pack Size | 11 Pieces |
| Weight | 10 gm |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Jewelry |
| Gemstone Material | Natural |
| Usage | Vastu |
| Shape | Round |
| Packaging | Box Pack |
| Color | White |
| Thickness | 5mm ( Thickness ) |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 40 / Carat Get Latest Price
| Stone Form | Cabochon |
| Material | Pyrite |
| Stone Size | 40–50 mm |
| Color | Golden |
| Usage | Vastu |
| Usage/Application | Personal |
| Finish | Polished |
| Weight | 5 to 10 carat |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Carat Get Latest Price
| Cut | Cabochon Cut |
| Clarity | Eye Clean |
| Color | Purple |
| Weight | 25 gm |
| Usage/Application | Jewelry |
| Gemstone Material | Natural |
| Form | Loose Stone |
| Shape | Oval |
| Thickness | 10mm |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Carat
₹ 100 / Carat Get Latest Price
| Stone Form | Cabochon |
| Color | Grey |
| Material | Gemstone |
| Stone Size | 10–20 mm |
| Shape | Oval |
| Usage | Vastu |
| Usage/Application | Jewelry |
| Finish | Polished |
| Weight | 20 gm |
| Set Type | Pack Of 500 g |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Carat
We are offering Natural Pyrite Gemstone to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available Size: 6mm, 10mm, 8mm
Available Shape: Square, Round
₹ 1500 / Carat Get Latest Price
| Size | 13mm ( Thickness ) |
| Color | Sky Blue |
| Shape | Oval |
| Usage/Application | Jewelry |
| Material | Zircon Stone |
| Surface Finish | Polished |
| Pattern | Plain |
| Weight | 35 gm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Carat
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Jewelry |
| Color | Black |
| Material | Stone |
| Weight | 20 gm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Size/Dimension | 8 mm |
| Finishing Type | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Carat Get Latest Price
| Material | Shungite Palmstone |
| Origin | Indian |
| Mineral Type | Quartz |
| Weight | 20 gm |
| Color | Grey And White |
| Usage/Application | Jewelry |
| Shape | Oval |
| Finishing Type | Polished |
| Thickness | 8mm |
Minimum order quantity: 100 Carat
We are offering Polished Shungite Palm Stone to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 80 / Carat Get Latest Price
| Stone Form | Cluster |
| Stone Grade | A |
| Stone Size | 12 mm |
| Shape | Oval |
| Stone Name | Amethyst |
| Color | Purple |
| Usage/Application | Making Jewelry |
| Stone Cut | Oval |
| Color Intensity | Deep Purple |
| Usage | Astrology |
| Thickness | 10mm |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Carat
Imran Khan (CEO)
AA Gems And Jewellery
3899, Kumaro Ka Mohalla, Ramchadr Ji Ki Chokdi
Jaipur - 302002, Rajasthan, India