Offering you a complete choice of products which include natural beryl emerald stone, natural emerald stone, natural malachite stone, natural peridot stone and natural green onyx stone.
₹ 500 / Carat Get Latest Price
| Variety | Other Beryl |
| Cut | Cabochon Cut |
| Usage/Application | Jewelry |
| Material | Beryl Emerald Stone |
| Color | Green |
| Clarity | Eye Clean |
| Shape | Oval |
| Weight | 5–10 ct |
| Thickness | 14mm |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Carat
₹ 800 / Carat Get Latest Price
| Color | Green |
| Size | 10mm ( Thickness ) |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Jewelry |
| Material | Emerald Stone |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 20 Carat
₹ 50 / Carat Get Latest Price
| Material | Malachite Stone |
| Color | Green |
| Usage/Application | Jewelry |
| Shape | Oval |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 15mm |
Minimum order quantity: 1000 Carat
₹ 600 / Carat Get Latest Price
| Color | Green |
| Usage/Application | Jewelry |
| Gemstone Material | Peridot Stone |
| Shape | Oval |
| Weight | 30 gm |
| Thickness | 15mm |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 20 Carat
₹ 10 / Carat Get Latest Price
| Color | Green |
| Weight | 35 gm |
| Usage/Application | Jewelry |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Oval |
| Thickness | 8mm |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Carat
Imran Khan (CEO)
AA Gems And Jewellery
3899, Kumaro Ka Mohalla, Ramchadr Ji Ki Chokdi
Jaipur - 302002, Rajasthan, India