Manufacturer of a wide range of products which include natural amethyst gemstone, natural seven chakra bracelet and natural pyrite bracelet.
₹ 300 / Carat Get Latest Price
| Stone Form | Loose Stone |
| Stone Grade | AAA |
| Stone Size | 5&20 ctr |
| Cut | Faceted Cut |
| Stone Name | Amethyst |
| Color | Purple |
| Usage/Application | Jewelry |
| Stone Cut | Oval |
| Color Intensity | Deep Purple |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Stone Form | Bracelet Set |
| Gemstone Name | Seven Chakra |
| Stone Size | 8 mm |
| Bracelet Style | Beaded |
| Number Of Stones | 7 |
| Bead Size | 8 mm |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Paper Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Name | Pyrite |
| Bracelet Style | Beaded |
| Bead Size | 8 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Imran Khan (CEO)
AA Gems And Jewellery
3899, Kumaro Ka Mohalla, Ramchadr Ji Ki Chokdi
Jaipur - 302002, Rajasthan, India