Providing you the best range of natural african aventurine stone, african blue moonstone and natural african blue sapphire stone with effective & timely delivery.
₹ 40 / Carat Get Latest Price
| Color | Green |
| Material | African Aventurine |
| Usage/Application | Jewellery Making |
| Shape | Oval |
| Thickness | 12mm |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Carat
We are offering Natural African Aventurine Stone to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available Size: 6mm, 10mm, 8mm
Available Shape: Square, Round, Rectangular
₹ 100 / Carat Get Latest Price
| Material | African Moonstone |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Light Blue |
| Size | 10mm ( Thickness ) |
| Shape | Oval |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Carat
₹ 300 / Carat Get Latest Price
| Color | Blue |
| Origin | African |
| Usage/Application | Healing |
| Thickness | 20mm |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Mixed Cut |
Minimum order quantity: 1000 Carat
Imran Khan (CEO)
AA Gems And Jewellery
3899, Kumaro Ka Mohalla, Ramchadr Ji Ki Chokdi
Jaipur - 302002, Rajasthan, India